Būstas nepastatytame name: viskas, ką turite žinoti prieš pasirašydami sutartį

Agnė 17/07/2019

Būstas nepastatytame projekte – nusprendus jį įsigyti, pirkimas gali priminti namų įsigijimą tiesiog iš brėžinių, mat vietoj to, kad apžiūrėtumėte fiziškai pastatytą namą, teks sprendimą priimti žvelgiant į vizualizacijas ar brėžinius. Neretai puikiai vizualizacijose atrodantį būstą vieni pirkėjai įsigyja drąsiai, tuo tarpu kiti elgiasi atsargiau ir laukia statybų pabaigos. Ką turite žinoti prieš įsigydami naujus namus dar nepastatytame projekte?

Greičiausiems – geriausi butai

Kaip teigia „Capital Team“ pardavimų atstovas Aurelijus Jakavickas, šiomis dienomis dauguma naujos statybos būsto sandorių vyksta nepastatytuose namuose.

Pašnekovas išskiria keturias pagrindines priežastis, dėl kurių žmonės renkasi pirkti būstą nepastatytame name. „Pirmiausia, rezervuodami būstą ankstyvoje projekto vystymo stadijoje, žmonės tikisi gauti geresnę kainą. Taip pat – nori pasinaudoti galimybe išsirinkti labiausiai poreikius atitinkantį butą. Kiti, pavyzdžiui, jau ilgą laiką ieško būsto konkrečioje miesto vietoje, o dar kiti – iš anksto planuoja savo gyvenimą ir finansus“, – vardija pardavimų atstovas.

Nors žmonių, besirenkančių butą iš brėžinių, yra visuomet, tačiau specialistai pastebi, kad kuo aktyvesnė būsto rinka, tuo drąsiau pirkėjai rezervuojasi būstą iki jo statybos darbų pabaigos.

Pasak A. Jakavicko, taip yra ir dabar: žmonės vis drąsiau įsigyja būstus nebaigtame statyti projekte, nes nori suspėti išsirinkti geriausio išplanavimo butą. Kadangi pastarieji yra išgraibstomi pirmiausia, būsimi pirkėjai yra tarsi priversti pirkti „iš brėžinio“. Be to, perkant būstą iki jo statybos darbų pabaigos, yra galimybė pritaikyti vidaus išplanavimą, inžinerinius sprendinius ir kitus būsto akcentus mažesniais kaštais.

Drąsiausi, pasak specialisto, pirmojo būsto pirkėjai, kurie nesigilina į galimas pasekmes.

Įvardijo didžiausias rizikas

Perkantieji būstą nebaigtame statyti projekte, neretai lūkesčius būsimiems savo namams susiformuoja gilindamiesi į būsto planą, apžiūrinėdami vystytojo paruoštas vizualizacijas, brėžinius, informaciją, geriausiu atveju, nuvykę į statybvietėje, kurioje darbai vos prasidėję.

Pasak specialistų, tai gali lemti, kad įsigytas būstas – tiek pačios patalpos, tiek ir projektas ar jo aplinka – neatitiks lūkesčių. „Lūkesčiai gali būti įvairūs – dėl statybos terminų, dėl vaizdo pro langus, dėl „jausmo bute“ ir jo funkcionalumo ar net kaimynų“, – apie rizikas pasakoją A. Jakavickas.

Dar viena rizika – galimas statytojo bankrotas ir įsipareigojimų nevykdymas. Tai ypač aktualu svarstantiems įsigyti būstą nežinomo statytojo vystomame projekte, mat užbaigtas projektas gali skirsis nuo to, kurį matėte pardavėjo pirminiame pasiūlyme, o blogiausiu atveju – būti visai nepastatytas.

„Viešai eskaluojama, jog bankrutuoti vystytojai gali tik krizės laikotarpiu, tačiau ir praėjus krizei buvo atvejų, kai Pilaitėje, Justiniškėse, Antakalnyje ar Markučiuose būstą įsigiję žmonės liko su neišpildytais lūkesčiais, pusiau užbaigtais butais ir įšaldytais pradiniais įnašais“, – įspėja NT pardavimų atstovas.

 

Patarimai, kaip pasirinkti teisingai

1. Patikrinkite statytojo reputaciją

„Kuo geresnė vystytojo reputacija, tuo labiau pirkėjai yra linkę rezervuotis būstą iš anksto. Kita vertus, kuo naujesnis vystytojas, tuo jis labiau nori, kad turtas būtų rezervuojamas iš anksto. Tokiu būdu mažinama rizika, su kuria susiduria vystytojas, o ateities žingsniai tampa aiškesni“, – tvirtina A. Jakavickas.

Vis dėlto, potencialiems pirkėjams yra patariama patikrinti statytojo reputaciją, prieš tai vykdytus projektus, tam pasitelkiant viešai prieinamas priemones, pavyzdžiui, interneto portalus ar jau pastatytuose projektuose gyvenančių žmonių grupes socialiniuose tinkluose. Taip pat, turint galimybes, gyvai apžiūrėti vykdomus statybos darbus, statybvietę, susitikti pokalbiui su įmonės atstovais.

2. Išsiaiškinkite savo finansines galimybes

Nemažai lietuvių, siekiančių įsigyti nuosavą būstą, neužtenka savų lėšų, tad reikia kreiptis į banką dėl būsto paskolos. Tuo tarpu įsigyjant nekilnojamąjį turtą dar nepastatytame projekte, gali būti pasiskolinti.

„Paskola yra suteikiama tik pridavus būstą mažiausiai 80 proc. baigtumu. Išskirtiniais atvejais pirkėjai būna susiderinę paskolos sąlygas labai anksti. Pavyzdžiui dabar, kai matoma paskolų brangimo tendencija, pirkėjai gali tikėtis užsifiksuoti mažesnes palūkanas. Vis dėlto, jiems už tai tenka mokėti papildomus bankų mokesčiu“, – tikina pardavimų atstovas.

3. Išstudijuokite detalųjį miesto planą

Dažniausiai vystytojų pateikiamose NT projekto vizualizacijose ir brėžiniuose nurodoma ir vaizduojama projekto teritorija, neapimanti platesnio vietovės vaizdo. Tokiu atveju, net nuvykę apžiūrėti būsimo pastato vietos, šalia galite žaliąsias erdves ar kelius, tačiau nežinoti, kad po kelių metų jie virs naujais namais ar net keliais, su dideliu skaičiumi kasdien pravažiuojančių automobilių.

4. Išsiaiškinkite sklypo, pastato paskirtį

Nesunku surasti projektų, kurie vystomi daugiafunkciniuose gyvenamosios-komercinės paskirties sklypuose. Tokiu atveju dalies būstų paskirtis būna ne gyvenamoji, o, pavyzdžiui, poilsinė ar kūrybinės dirbtuvės.

5. Atidžiai pasidomėkite visais pirkimo-pardavimo sutarties punktais

Išsiaiškinkite visas sutarties sąlygas, ypač atkreipkite dėmesį į numatytą projekto pabaigos datą, galimybę ją atidėti, projektų darbų pridavimo sąlygas ir pan. Jei turite abejonių, konsultuokitės su teisininkais.

Apie Autorių

Komentuokite

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.